Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lady Gaga

 

Lady Gaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lady Gaga
Lady Gaga v roce 2010.
Lady Gaga v roce 2010.
Základní informace
Rodné jméno Stefani Joanne Angelina Germanotta
Narození 20. března 1986 (24 let)
Původ USA New York
Žánry pop
dance
electronica
Povolání zpěvačka, textařka, producentka, návrhářka
Nástroje Klavír
Typ hlasu kontraalt
Aktivní roky 2007-současnost
Vydavatel Streamline Records/Intercope Records/CherryTree Records
Web Lady GaGa
Lady Gaga během turné The Monster Ball Tour v roce 2010.

Stefani Joanne Angelina Germanotta (* 28. března 1986, Yonkers, New York) je americká zpěvačka a skladatelka italského původu. Její umělecký pseudonym Lady GaGa vznikl podle názvu skladby od skupiny QueenRadio Ga Ga.

K srpnu 2010 celosvětově prodala přes 15 miliónů alb a 51 miliónů singlů.[1][2] Časopisy Time a Forbes ji v roce 2010 zařadily mezi 100 nejvlivnějších osobností světa, respektive 100 největších celebrit (na 4. místo).[3][4] Forbes ji navíc hodnotil jako 7. nejmocnější ženu planety.[5]

Styl a vlivy

Ovlivnili ji glam rockoví muzikanti jako David Bowie, Debbie Harry z Blondie či Freddie Mercury, stejně jako popové ikony 80. a 90. let, Madonna a Michael Jackson. Madonna pro časopis The Rolling Stone řekla, že v ní vidí samu sebe na začátku 80. let, a Lady Gaga na otázku srovnání s Madonnou řekla, že nechce být předvídatelná, ale místo toho provést v popu revoluci – ta poslední byla spuštěna před 25 lety právě Madonnou. Vokálně je zase přirovnávána ke Gwen Stefani, případně ke Kylie Minogue a vizuálně (když je zrovna blond) k Amy Winehouse či Christině Aguilera. Její oblíbený filosof je Rainer Maria Rilke.

Prohlásila o sobě, že zbožňuje módu, která je pro ní všechno. Lásku k módě a stylu zdědila po své matce, která podle ní byla vždy udržovaná a krásná. Když skládá novou písničku, přemýšlí, co bude mít na podiu na sobě. Co se módy, vystupování a herecké interpretace týče, bere Lady Gaga inspiraci u Grace Jonesové. Má vlastní produkční tým, zvaný Haus of Gaga, který pro ni připravuje oděv, účesy a kostýmy a propriety na jeviště. Periodika The Star a Entertainment Weekly kvitovaly její cit pro módu za to nejlepší z desetiletí a též jako něco, čím se dokáže odlišit a vyniknout v davu.[zdroj?] Měří 155 cm.

Na začátku své kariéry byla považována za gay ikonu[6] a v gay komunitě měla (a má) silnou základnu.[7]

Mládí a vzdělání

Narodila se jako Stefani Germanotta první ze dvou dětí Josepha a Cynthia Germanotta, jejichž předkové pocházejí z Itálie. Už ve svých 4 letech se učila hrát na klavír a v 11 napsala svojí první klavírní baladu. Ve stejné době nastoupila na římskokatolickou soukromou školu v klášteře Největšího Srdce. V necelých 14 letech začala vystupovat v zábavném clubu Open Mike Nights v New Yorku. Ve věku 17 let získala vstup do New York University's Tisch školy umění. Tam, studovala hudbu a zdokonalovala své skladatelské schopnosti. Nakonec ale ze školy odešla, aby se věnovala své kariéře.

Tetování

Po těle má celkem osm tetování. Mezi nejznámější patří symbol Peace, který je inspirován známým zpěvákem Johnem Lennonem a důvod pro něj je takový, že Lennon Lady Gaga poznamenal jako jejího hrdinu.[zdroj?] Dalším tetováním, kterého si lze všimnout v Klipu Bad Romance, Telephone a Alejadro, je německý nápis, jenž je vytetován společně s znakem Peace na levé ruce. Tento nápis pochází od básníka Rainer Maria Rilke, jehož považuje za svého oblíbeného filozofa, a je zde napsáno: V nejhlubší hodinu v noci přiznávám si, že byste zemřít, pokud jste byli zakázáni psát. A podívejte se hluboko do svého srdce, kde šíří své kořeny a zde naleznete odpověď a zeptejte se sami sebe, musím napsat?[zdroj?] Na zádech má vytetované srdce společně s nápisem Dad in it (Táta je v něm). Důvod pro toto tetování byl ve skutečnosti, že její otec prodělal vážnou operaci srdce. I v bookletu svého druhého alba The Fame Monster se Lady zmiňuje, že její otec je hrdina a děkuje mu, že ji dokázal ochránit před monstry. Od bederní části páteře až po část břicha má vytetované růže s houslovým klíčem. Během druhé poloviny turné The Monster Ball / Bál Příšer, kdy navštívila Tokio, si nechala vytetovat dočasné tetování Little Monster (tak nazývá své fanoušky). A poslední je ona sama, které si nechala umístit na nohu.

Ocenění

Na předávání hudebních cen MTV 12. září 2010 v Los Angeles jich obdržela osm, a to v kategoriích nejlepší ženské video, popové video, taneční video, choreografie, střih a režie, spolupráce s Beyoncé a videoklip roku.[8]

Lady Gaga během Fame Ball tour v roce 2009.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář